Време е да усилим имунната си система за борба с грипа!

С настъпването на есенно-зимния сезон се създават условия за активирането на десетки вируси причинители на остри дихателни заболявания. Сред тях водещо място има грипните вируси, които не рядко предизвикват епидемии от голямо здравно и социално значение.

Добре известни са успешните профилактични мерки, свързани с навременната имунизация с противогрипна ваксина, която създава специфичен имунитет към грипните вируси. Веднага трябва да се подчертае обаче, че противогрипните ваксини не могат да предотвратят развитието на заболявания, причинени от други респираторни вируси, както и последващи бактериални инфекции, предимно на дихателната система - пневмонии, бронхити, трахеобронхити, ангини и др.

Във връзка с това през последните 20 години в практиката навлезе една нова категория биологично активни вещества - имуностимулатори, от които с най-голямо значение са т.н. полибактериални имуностимулатори, които имат важно място в профилактиката и лечението на грипа и последващите бактериални инфекции на дихателната система. Те активират различни защитни елементи и механизми на имунната система, с оглед успешното справяне с бактериални или вирусни инфекции или преодоляване на други свързани с имунната система заболявания /ТОРС, птичи грип, свински грип, злокачествени заболявания, СПИН и др./. Приемането им преди очаквана грипна епидемия или подем на вирусните респираторни инфекции през есенно-зимния период представлява много подходяща имунопрофилактика и значително намалява риска от последващи усложнения. По време на развило се вече заболяване, полибактериалните имуностимулатори подпомагат по-лекото и бързо преодоляване на инфекцията, може да се комбинират с всеки друг метод на лечение, вкл. антибиотично, и да се предписват при всички белодробни усложнения на грипа, с изключение на тези, протичащи с много висока температура. В тези случаи е необходимо да се изчака понижението на температурата до 37(-38( и да се продължи приема им. Единствено противопоказание за терапия с полибактериални имуностимулатори е наличието на автоимунно състояние или остри и тежко протичащи гастро-интестинални заболявания. Приложението им започва обикновено след 3-годишна възраст.

У нас повече от 20 години се прилага оригиналния български лекарствен препарат Респивакс - полибактериален имуностимулатор, с доказан клиничен ефект. Лекарството е предназначено за перорална имунопрофилактика и имунотерапия на неспецифични дихателни инфекции (бронхити и трахеобронхити, тонзилити, и ларингити, отити, синуити, бронхопневмонии), особено често рецидивиращи и резистентни към антибиотици дихателни инфекции, инфекции у болни със свръхчувствителност към антибиотици, инфекциозна бронхиална астма. Предлага се в таблетки по 25 мг за деца и 50 мг за възрастни. Най-честата схема за приложението му е 20 дни по една таблетка на ден, сутрин на гладно в продължение на три последователни месеца. Особено подходящо е приемането на Респивакс през есенно-зимния период за профилактика и лечение на сезонните инфекции на дихателната система, най-вече при деца, възрастни с хронични белодробни и сърдечни заболявания и като имуностимулиращо средство при хора с компрометирана имунна система от различен произход. За засилване не само на индивидуалния, но и на колективния имунитет преди и по време на грипни епидемии, приемането на Респивакс е особено препоръчително за военнослужещи, ученически колективи, транспортни работници, медицински персонал, спортисти и работещи в условия на химически, радиационни, инфекциозни вредности и други рискови фактори водещи до потискане на имунната система. Важно е да се отбележи, че Респивакс е много подходящ като профилактично и лечебно средство и при вирусни инфекции от друг произход, напр. птичи и свински грип, в комбинация с различните антивирусни препарати - тамифлу, реленза и др.

В заключение трябва да се подчертае, че най-добрата стратегия за борба с грипната инфекция и особено с нейните бактериални усложнения, най-вече на дихателната система, е комбинираното приложение на противогрипна ваксина и полибактериалния имуностимулатор Респивакс.