Стречинг  - Повече гъвкавост за по-добър живот!Да се трудите усърдно в спортната зала е чудесно за здравето ви, но ако пропускате упражненията за гъвкавост (или стречинг от англ. “stretch”) след тренировката, се лишавате от половината полезен ефект на физическата активност.

Твърде много внимание се обръща на важността на упражненията и движението като цяло и значението на разтягането обикновено остава неотчетено. Но лекарите и физиотерапевтите знаят, че гъвкавостта е съществена част от поддържането на тялото здраво и в добра форма.

Гъвкавостта е задължително качество за постигане на оптимална спортна форма при професионалните атлети. За повечето хора, разбира се, не е нужно да развиват професионална гъвкавост, но постигането на известно огъвкавяване може да окаже предпазващо действие на организма от сериозни болести като диабит, артрит и дори сърдечно-съдови проблеми!

Как гъвкавостта ни прави по-здрави?


Още по темата По-здрави ли са красивите хора?Материалистично ориентираните двойки са по-нещастни в любовтаКога за последно пихте прясно изцеден сок от зеленчуци? Когато правите разтягане на даден мускул, настъпва постепенно удължаване на сухожилията, или мускулните фибри, които го свързват с костта. Колкото по-издължени са тези фибри, толкова по-голям става капацитета на мускула за сила и растеж. С други думи – по-гъвкави мускули означава и по-силни такива. А изграждането на по-силни мускулни фибри стимулира метаболизма, прави движенията по-свободни и леки и намалява риска от много контузии.

Обичайното прегърбено седене пред компютъра скъсява определени мускули. Неблагоприятната поза и естествената загуба на мускулна еластичност с годините може да доведе до неочаквано разтягане на мускул при малко по-рязко посягане към чашата например.

Огъвкавяването помага на тялото да се адаптира по-лесно към физическите стресори. Не на последно място, стречингът подобрява кръвообръщението, увеличавайки притока на кръв към мускулите и тъкъните. Доброто кръвообръщение е съществено за предотвратяването на редица здравословни проблеми от диабет до бъбречни заболявания.

За повечето хора средната степен на гъвкавост е напълно достатъчна от здравна гледна точка. За да увеличите гъвкавостта си, започнете с 10 минути разтягане всеки ден, като наблягате на главните мускулни групи – ръце, рамене, врат, бедра, прасци, глезени.

В зависимост от начина, по който прекарвате деня си, изберете специфични разтягания за проблемните за вас зони. Например ако сте приковани до бюро през целия ден, вероятно трябва да обърнете повече внимание на долната част на гърба и раменете. А ако ежедневието ви минава в грижата за малко дете и пазаруване, ръцете и краката ви в най-голяма степен ще имат нужда от разтягане.

Стречингът дори няколко пъти седмично е достатъчен в повечето случаи. Важното е да се направи лека загрявка преди да се пристъпи към него – например 15 минути бързо ходене или джогинг. Разтягането трябва да става с плавни, бавни и котролирани движения, за да се избегнат травмите и за постигане на максимален здравословен и релаксиращ ефект.