подут коремСиндромът на дразнимото черво (IBS - Irritabile bowel syndrom) е функционално разстройство, при което не се установяват органични причини. Засяга около 20% от населението в най-активната възраст.

"Тези хора често са с нарушено качество на живот, а това от своя страна води до сериозни загуби от парични средства. То разбира се, не може да предизвика световната икономическа криза, но определено намалява работоспособността на дадения човек и до чести отсъствия от работа", обясвява д-р Радин Чонев, гастроентеролог в болница "Токуда".

Клинично се изявява с подуване корема, болки и дискомфорт в долна коремна половина. Приема се, че това е състояние, при което се съчетават три състояния - промяната в консистенцията на фекалиите, нередовен ритъм на дефекация, облекчение на болката след изхождане по голяма нужда. Този синдром се проявява в 4 форми - констипационен, диаричен, смесен и некласифицируем.

Една от най-честите причини за подуването на корема е чисто психосоматична, т.е. трябва да се търси наличие на депресия. Най-новите методи на лечение на този синдром включва дори предписването на антидепресантите.

"IBS действително причинява страдание, а не е въпрос на глезене от страна на пациента. Ето защо ние – гастроентеролозите, можем да им помогнем поне със съвет, ако не с обичайните прокинетици, които са втръснали на пациентите и определено не им помагат. Преди да насочим пациентите към психиатър обаче, е необходимо да се направи задължително фиброколоноскопия - най-прецизното изследване на дебелото черво за да се изключат органични заболявания като рак, полипи, дивертикули, язвен колит или болест на Крон", уточнява д-р Цонев.


Още по темата Депресия се диагностицира едва четири-пет години след появата и7-ми Април - Световен ден на здраветоЗащо са опасни лекарствата "за нерви"АнорексияЗлатовръх Диетата, която той препоръчва на първо време при подуване на корема, включва ограничаване на грубите целулозни храни, които консумират повечето любители на здравословния начин на живот. Тук също е полезно да знаем, че пресния лук и чесън, ядките, боба, граха и лещата, прясното мляко са несъвместими. Всъщност добрия баланс между белтъци, мазнини, въглехидрати и баластни вещества като целулоза и фибри до 30г. дневно, течности и витамини в правилните пропорции е разковничето за добър начин на хранене.

"Желателно да се прибавят и повече течности - по 1.5-2 литра дневно, да избягваме обездвижването и излагането на стресови ситуации", казва в заключение гастроентерологът.

www.hospital.bg