Ехинацея и прополис вдигат имунитета в студаСто процента биологично чисти препарати, алтернатива на химически синтезираните медикаменти, ефективно повишават имунитета през зимата.

Такъв пример е продуктът „Имуномикс", който отскоро се предлага в аптеките, обясни пред „Труд" доц. Маруся Лилова, началник на детската клиника в столичната болница „Токуда" (вит интервю с нея по-долу).

„Имуномикс" съдържа ехинацея и прополис. Първото растение, чиято родина е Северна Америка, е изключителен имуностимулатор и затова влиза в състава на много медикаменти. Прополисът пък, наричан още пчелен клей, също има много лечебни и профилактични свойства като антибактериално, антивирусно и антимикотично действие. Затова се счита за естествен антибиотик. „Има също имуностимулиращ, регенериращ и противовъзпалителен ефект, т.е. много положителни въздействия", изброи доц. Лилова. Според нея „Имуномикс" се очертава като алтернатива на биологичните продукти, категорична е педиатърката от „Токуда". През зимата тя препоръчва приемът натози препаратда се осъществи в 2-3 последователни курса от по 20 дни с пауза между тях от 10 дни.

„Имуномикс" може да се дава и на деца над 2 години, а при възрастните няма никакви ограничения. По тази причина се предлага в сиропирана форма (с приятен вкус) и на капсули. А приемът е веднъж дневно.


Още по темата Депресия се диагностицира едва четири-пет години след появата и7-ми Април - Световен ден на здраветоЗащо са опасни лекарствата "за нерви"АнорексияЗлатовръх Доц. Лилова напомни, че дори преумората в работата потиска имунитета, толкова важен през зимата, когато върлуват хиляди инфекции. А изложените на хроничен стрес хора са по-податливи на тях. Самото психическо напрежение пък отключва други заболявания като сърдечно-съдови, неврологични, хормонални и др.

Драстичните диети по това време на годината, които изключват от менюто  ни

много важни съставки като мляко, месо, зеленчуци, отново могат да доведат до

проблеми и на едно от първите места са неблагоприятните последици върху имунитета. „Затова хранителният режим трябва да е разумен, да включва достатъчн оплодове и зеленчуци, млечни и растителни белтъчини", изброи доцентката. Не бива да се забравя, че течностите си остават задължителни, независимо дали е пек или студ. Възрастният човек трябва да приема поне 2-2,5 л дневно.

„Чрез вас искам да кажа на родителите да не лекуват децата си сами. Това, че са прочели статия в интернет по някакъв въпрос, не ги прави лекари. Нека да се просвещават, но медицината не се учи с едно прочитане на материал", каза доц. Лилова. Не на последно място, търсейки информация в интернет, те могат излишно да се напрегнат от прочетеното и да изпаднат в паника или точно обратното - да подценят заболяването. „Защото пречупват информацията, без да имат истински медицински познания. И накрая - нека родителите имат по-голямо доверие на лекарите. Ние с тях сме в един отбор", завърши педиатърката.

*** Вирусни инфекции и при деца, и при възрастни не се лекуват с антибиотици, напомнят лекари.

*** Много важно е през зимата човек да спазва правилен режим на труд и почивка, да спи достатъчно - поне 7-8 часа на денонощие, да се храни пълноценно и да спортува, ако има възможност. Ако няма как да отдели време за фитнес или плуване например, да прави разходки. А децата колкото е възможно по-често да се извеждат от града и да се водят сред природата.

Задължително на трапезата през зимата трябва да присъстват много плодове, като например цитрусите и ябълките. От зеленчуците се препоръчват моркови, които са богати на витамин А, и броколи (те пък съдържат много антиоксиданти).

Недоспиването е не само рисково за физическото здраве , но и отнема концентрацията на работното място. А това вече може да доведе до опасни грешки, включително до увреждания. Хроничното недоспиване пък е предпоставка за диабета, за злокачествени заболявания, за затлъстяване. Също така е симптом на депресия, води до проблеми с имунитета и човек се превръща в лесна жертва за вируси и бактерии.